Artróza
Artróza (osteoartróza) je jedním z nejčastějších onemocnění kloubů. Více či méně pokročilou artrózou trpí 90 procent lidí nad 65 let. Souvisí to se skutečností, že tělesná tkáň se s věkem mění. V důsledku toho se zhoršují tlumící vlastnosti chrupavky v kloubech, které pomalu degradují. Pokud je chrupavka částečně nebo zcela poškozena, kost se tře o kost v kloubu – to vede k zánětlivým reakcím a bolestem. Prvními příznaky artrózy jsou otoky kloubů, bolest při námaze (např. sport) či únava (např. dlouhodobé stání). Mnoho postižených pociťuje ráno nebo po době odpočinku takzvanou startovací bolest. Tato bolest a ztuhlost zmizí, jakmile se kloub chvíli hýbe.
Pohyb hraje stěžejní roli také v prevenci a léčbě artrózy. Je velmi důležité, abyste klouby pohybovali šetrným způsobem. Mobilizujte své klouby a udržujte tělo v pohybu při sportech, které nadměrně nezatěžují klouby, jako je plavání nebo jízda na kole. Pokud již osteoartrózou trpíte, lokálně aplikované masti a gely dokáží zmírnit zánět a bolest a vrátit vám radost z pohybu.
Existuje mnoho rizikových faktorů ovlivňujících artrózu. Mezi nejčastější rizikové faktory patří věk, nesprávné držení těla či nadměrná zátěž kloubů, obezita a rodinná anamnéza. Je také známo, že ženy trpí artrózou častěji než muži. Artróza se nedá vyléčit a obvykle postupuje pomalu. V průběhu let se mechanická funkce kloubu snižuje a vede k omezení pohyblivosti. Artróza postihuje všechny struktury kloubu. Může vést i k přetížení vazů a nestabilitě kloubu. Artróza nejčastěji postihuje kolenní klouby, kyčle, klouby prstů, palce na noze a drobné obratlové klouby krční či bederní páteře.
Další bolesti a komplikace související se svaly a klouby